Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Číňané si plácli s BMW. V Evropě postaví továrnu na baterie

  |  Martin Skořepa  |  diskuze

Největší čínský výrobce baterií pro elektrické vozy Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) se domluvil s německou automobilkou BMW, pro kterou bude přímo v Evropě vyrábět baterie.

Německá automobilka BMW má od čínského producenta baterií CATL v příštích letech odebrat produkci v hodnotě 4 miliard eur, což dělá v přepočtu více než 104 miliard korun.

Nově postavená továrna v Erfurtu ve východním Německu by se měla postarat o podíl ve výši 1,5 miliardy eur a zbývající část ve výši 2,5 miliardy eur pak doveze společnost z Číny, respektive ji využije přímo pro elektromobily vyráběné na tamním největším trhu s elektrickými vozy. Například model BMW iX3 bude vyráběný přímo v Číně a do světa se bude právě odtud vyvážet.

Pokud jde o využití baterií v německém závodě, čínská firma je má dodávat pro elektrickou verzi modelu Mini a nový luxusní elektromobil iNext.

BMW se bude na nákladech na výstavbu továrny na baterie v Německu podílet, k částce se však společnost odmítla vyjádřit. K investici pak vyzvala ostatní výrobce automobilů.

Německá automobilka investuje do výzkumu baterií, jenže se zatím stále nerozhodla, jestli je bude také sama vyrábět. V současné době BMW získává baterie od Samsungu SDI a s dalšími osmi subjekty prý vyjednává o tom, aby se některý z nich stal ještě třetím dodavatelem baterií.

zdroj: Reuters

ŠTÍTKY:, , , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení