Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Akcie Tesly v roce 2020: Můžeme očekávat další růst a trhání rekordů, nebo přijde pád?

  |  redakce  |  2 komentáře

Legendární společnost Tesla pod vedením generálního ředitele Elona Muska není třeba dlouze představovat. Poslední roky se jedná pravděpodobně o nejskloňovanější jméno, bavíme-li se o elektromobilitě.

TIP: Elona Muska čeká pořádně tučná odměna. Stane se nejbohatším člověkem na světě?

V posledních týdnech ale o Tesle snad všechna světová média informovala kvůli něčemu úplně jinému, než na co jsme zvyklí. Nejedná se překvapivě o nově představené modely aut nebo zrychlující výrobu.

Tentokrát jsou tématem číslo jedna akcie této společnosti, konkrétně bleskový nárůst jejich ceny. Možná vám neunikla informace, že 20. ledna tohoto roku překonala celková tržní kapitalizace této společnosti 100 miliard dolarů. To z ní rázem udělalo druhou největší automobilku světa, hned za Toyotou. Tesla tak naprosto nepředvídatelně přeskočila všechny ostatní giganty, kterými jsou např. Volkswagen AG nebo Ford Motor Company.

Pár dní poté, 29. ledna, byly veřejně oznámeny výsledky hospodaření automobilky za uplynulý kvartál a protože byly pozitivnější než bylo plánováno a předpokládáno, spustily nákupní mánii.

Věděli jste ale, co se děje za oponou?

Vývoj ceny akcií společnosti Tesla

Na grafu níže můžete vidět brutální nárůst ceny akcií této automobilky z konce minulého, resp. počátku tohoto roku.

O tom, co za tímtonárůstem stojí, můžeme pouze spekulovat. Naprostá většina analytiků a burzovních obchodníků se ale shoduje na tom, že zrovna Muskova automobilka není v pozici, která by ji tento růst předurčovala.

Tesla ročně vyrobí a doručí oproti svým německým nebo americkým konkurentům, klasickým automobilkám, pouze zlomek automobilů, bez ohledu na typ pohonu. Marže na doručených kusech je nízká a celá automobilka je dlouhodobě v obrovské provozní ztrátě, když její dluhy aktuálně činí více než 10 miliard dolarů. Síť servisů či zákaznické podpory má taktéž spoustu prostoru pro zlepšování.

TIP: Saúdská Arábie se zbavila akcií Tesly těsně před tím, než vyletěly nahoru

Kdo by to kupoval?

Nemyslíme teď jejich elegantní vozy, ale cenné papíry – akcie. Kdo by kupoval akcie takové společnosti a sázel tak svoje peníze na jejích úspěch, když dle snad všech metrik a informací v ničem nepřekonává své konkurenty?

Tesla má něco, co ostatní automobilky s bezmála stoletými tradicemi nemají.

Charismatického vůdce, který ví, co chce a díky svému jménu se běžně dostává na přední stránky novin po celém světě.

Jeho příběh je úchvatný. Mladý génius založí finanční firmu, prodá ji a s utrženými penězi chce zlepšit svět elektrickými auty, super rychlým podzemním tunelem a aby toho nebylo málo, do roku 2022 dostat lidi na Mars.

Víte třeba, kdo je ředitelem General Motors? Nebo třeba právě Toyoty? Jak se ke své práci dostali a zda se nejedná pouze o papaláše, kteří ve svém obleku v klidu pobírají milionové platy?

TIP: Tesla Cybertruck je první mimozemský elektromobil. Jezdit bude i na Marsu

Lidé mají rádi příběhy. Možná právě proto je druhou nejhodnotnější firmou světa Apple. Dítě génia Steva Jobse, které spolu se svým kolegou Stevem Wozniakem založil doslova v malé zaprášené garáži někde v Kalifornii. Facebook, dílo kudrnatého studenta z Harvardu, které vzniklo z webové stránky na „hodnocení holek“ na tomto seznamu zaujímá číslo 6.

Akcionáři pravděpodobně v Muskovi vidí vizionáře, génia a businessmana, kterému vyjde vše, na co sáhne. A možná právě proto do akcií Tesly den co den přitéká více peněz.

Co se s akciemi Tesly bude dít?

Analytici celého světa se shodují na tom, že cena 968,99 dolarů za akcii, které Tesla dosáhla 4. 2. 2020, není ničím podložena a jednalo se pouze o spekulativní bublinu, která byla poháněna svým vlastním růstem.

Čím více cena akcií stoupala, tím více lidí do nich své peníze vkládala s nadějí na jejich zhodnocení, což znovu zrychlovalo růst ceny.

V jednu chvíli ale došlo k tomu, že obchodníci přestali nakupovat, což růst zastavilo. Dřívější kupci si toho všimli a začali své pěkně zhodnocené akcie prodávat, což neunesli lidé, kteří akcie Tesly koupili „na vrcholu“ a aby se nedostali do velké ztráty, své portfolio prodali také.

Proto se cena během následujícího dne propadla více než o čtvrtinu, na 700 dolarů. 

Z této hodnoty má ale ještě velký prostor, kam padat, minimálně aby graf zaplnil mezery, které na grafu z důvodu vznikly, což je situace, která se na grafech objevuje neustále.

Dokonce se tato situace vyskytuje tak často, že ji techničtí analytici a obchodníci pojmenovali „gap“ a strategii „playingthe gap“ nebo „gap filling“ využívají k tomu, aby akcie prodávali nebo nakupovali podle toho, kde se zrovna tato mezera vytvořila.

Závěr – čeká Teslu velký pád?

Samozřejmě, že nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, ze které by mohl naprosto přesně věštit budoucnost, ale minimálně z fundamentálního i technického hlediska by právě teď ochlazení akcií mělo přijít, a to alespoň k vyznačeným úrovním 600-680 dolarů.

Akciový trh je ale nevyzpytatelný a pokud bude Federální rezervní systém Spojených států amerických neustále uvolňovat nové peníze do ekonomiky, za které budou akcie kupovány, pád nemusí přijít vůbec a naopak by se mohla naplnit predikce analytiků ze společnosti ARK Investment Management, kteří cenu jediné akcie TSLA koncem roku 2024 vidí z optimistického hlediska na 30x vyšších hodnotách, 20 000 dolarech, nebo z pesimistického hlediska pouze 2x výše, na 1 500 dolarech.

Ať se stane cokoli, určitě bude vývoj akcií této automobilky v následujících letech ještě parádní jízda.

Článek připravil Finex.cz

ŠTÍTKY:,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Chodím měsíc v jedněch slipechJose Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Jose
Jose

Kdo říká že marže Tesly je nízká?

Chodím měsíc v jedněch slipech
Chodím měsíc v jedněch slipech

Tak určitě.Pokud do něj věřitelé napumpují další miliardy doláčů tak cena akcií bude stoupat.Ale až to rozjedou masově jiné automobilky půjde cena akcií rapidně dolů.Jak logické!!

Mobilní zobrazení