Airbus odhalil koncept modulárního létajícího auta

11. 4. 2017  |  Pavel Kreuziger  |  komentovat

Létající vozidla čelí mnohým překážkám – tou největší je umístění všech součástí pro létání i ježdění po silnici do těla vozidla, což často vede k velkým a těžkým kompromisům.

Airbus a Italdesign však zkoušejí něco jiného. Obě firmy odhalily Pop.Up, autonomní koncept, který využívá modulární kapsli pro pasažéry, která „přepíná“ mezi pohybem po zemi na čtyřech kolech a letem kvadrokoptéry. Jediné, co je třeba udělat, je říci umělé inteligenci vozidla, kam má jet – ta následně přepne mezi vzduchovým a pozemním modulem na základě dostupných tras a vašich zvyků. Zajímavostí je možnost odeslání vaší kapsle skrze trubice hyperloopu, až budou k dispozici.

Tohle auto však nebudete mít v garáži. Airbus plánuje, že vozidla Pop.Up budou tvořit přepravní síť na vyžádání (on-demand), která nebude trpět omezeními možností pozemní dopravy. Také by mohla výrazně snížit dopravní zácpy. Proč jet po ucpaném mostě, když můžete řeku zkrátka přeletět?

Zatím však jde stále jen o koncept. Pár kousků v životní velikosti se sice objevilo i na ženevském autosalonu, ale je rozdíl mezi tímto a funkčním prototypem, natožpak něčím, co vás může začít přepravovat. Jestliže se Airbus rozhodne, že z toho udělá skutečný produkt, pak jsme ještě celé roky od jeho realizace.

Zdroj: Engadget

Články: , , , , ,

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

NOVÉ ČLÁNKY

Hyundai Kona Electric: první kilometry s SUV elektromobilem

Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli očekávaný nový elektromobil Hyundai Kona Electric, který jednoznačně zaujme svým futuristicky laděným vzhledem či dojezdem atakujícím hranici 500… (diskuze 7)

Luboš Srb  |   publikováno: 18. 10. 2018

Nejrychlejší auto jedoucí pozadu? Prvenství získal elektromobil

Elektromobily na sebe strhávají čím dál tím větší pozornost. A to nejen svými neustále vylepšovanými specifikacemi a vlastnostmi, ale vlastně i s tím, jak… (diskuze 0)

Luboš Srb  |   publikováno: 18. 10. 2018

Tesla Model 3 trhá rekordy. Vyrobeno bylo již 100 000 kusů

Tesla údajně překročila historický milník u svého nejnovějšího „cenově dostupnějšího“ elektromobilu Model 3. Vyrobila již 100 000 kusů. Tip: Tesla Model 3: elektromobil konečně pro… (diskuze 1)

Martin Skořepa  |   publikováno: 17. 10. 2018

ČEZ otevřel rychlonabíjecí stanici na pražské Průmyslové ulici

Díky spolupráci se Skupinou ČEZ dochází v současnosti ke zprovozňování veřejných rychlodobíjecích stanic ABB ve vybraných lokalitách po celé České republice. Nejnovější instalace funguje v areálu… (diskuze 0)

Luboš Srb  |   publikováno: 17. 10. 2018

Létající auto? Toyota připravuje dopravní prostředek budoucnosti

Toyota si nechala patentovat nový návrh létajícího automobilu – dronu, jehož kola mohou plnit funkci vrtulí. Automobil má mít elektropohon napájený bateriemi nebo palivovými… (diskuze 0)

Luboš Srb  |   publikováno: 16. 10. 2018
Dodržujeme pravidla o ochraně osobních údajů.
K analýze návštěvnosti a personalizaci reklam používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.
Klasické zobrazení